موزه مشاهیر و مفاخر قاین

موزه مشاهیر و مفاخر قاین  ، مامن و ماموی  نام آوران سرزمین تاریخی قاینات است که در بلندای تاریخ خدمات ارزنده‌ای را به تمدن بشری عرضه داشته‌اند‌.

تاریخ را مردان و زنان آفرینش‌گر پی‌ریخته و فرزندان خلف و قدرشناس دست‌آورد اجداد خویش را به جان پاس داشته و از آن درس گرفته و بر عظمتش می‌افزایند.

نام آوران سرزمین تاریخی قاینات، در بلندای تاریخ خدمات ارزنده ای را به تمدن بشری عرضه داشته اند و در آسمان علم و ادب ایران چون ستارگان درخشیده اند و شهرت آنان از مرز کشور فراتر رفته است.

جایگاهی چنین رفیع می‌طلبد تا وارثان آن دوره های پر افتخار ضمن حراست از مفاخر گذشته راه تکامل و مسیر پویای فرهنگ درخشان این سرزمین را ادامه دهند.

وجود موزه ای با عنوان موزه مشاهیر و مفاخر، در قاینات (با تمدن پنجاه هزارساله) برای معرفی، شرح زندگی نامه و نشان دادن آثار و افتخارات آنها به مردم علاقه‌مند به خصوص شهروندان، یکی از ضروریات است.

این موزه مجموعه ای از زندگی‌نامه‌ها، اسناد، نسخ خطی، آثار و تألیفات، نشان‌ها (ملی، علمی و ادبی)، لوح‌ها و عکس‌های بزرگان علمی، مذهبی و فرهنگی این خطه از ایران زمین را به نمایش خواهد گذاشت که جایگاه و موقعیت این بزرگان را در عرصه مجامع علمی، مذهبی و فرهنگی ایران و بعضا جهان تبیین خواهد کرد.

آثار این موزه بر اساس «موضوع و محتوا» تقسیم بندی شده و ارائه خواهند شد. بخش‌های پیشنهادی مورد نیاز موزه شامل موارد زیر می‌گردد:

بخش علماء دینی- مذهبی

این بخش به دو قسمت علمای دینی قدیم و معاصر تقسیم خواهد گشت. از بزرگانی که در قسمت علمای مذهبی قدیم معرفی خواهند شد می‌توان از حاج سید حسن بن محمد حسینی قاینی، مولانا ابوشریف، سلطان محمد قاینی، سید محمد نوربخش، سید ابوطالب‌بن ابی‌تراب حسینی« مجتهد قاینی» و شیخ ابوعبدالله خضری و... نام برد.

همچنین در بخش علمای مذهبی معاصر اشخاصی چون آیت الله آقا سیدعلی مهدوی، آیت الله سید مرتضی اصفهانی(امام جمعه محترم شهر قاین)، آیت الله محمد صادق اوحدی، حجت الاسلام محمدرضا امین زاده و حجت الاسلام علی فاضل قاینی نجفی و... معرفی می‌شوند.

بخش شعرا
از شعرایی که در این بخش به علاقه‌مندان معرفی خواهند شد می توان از منشی بمرودی، مولانا ولی دشت بیاضی، مذنب بمرودی، محمد حسین قاصر زهانی و سرّی قاینی نام برد.

بخش خوشنویسان
در این بخش جمعی از خوشنویسان فرهیخته قاینات چون محمد اکبرمنشی بمرودی، غلامحسین زهانی«آخوند مقدس»، سلطان محمد شاهرختی، محمد افضل دشت بیاضی و یعقوب بن اسحاق قهستانی و... معرفی خواهند شد.

بخش چهره‌های ماندگار
این بخش هم به معرفی جهره‌های ماندگاری همچون پروفسور سید کاظم للهی، فاطمه صفاری، دکتر هادی عربی، دکتر سید علیرضا مجتهد زاده، دکتر رضا زمردیان و مهندس محسن احتشام و... خواهد پرداخت.

بخش شهدا
در این بخش شهداء معروف قاین چون سردار شهید محمود کاوه، سردار شهید محمد ناصر ناصری و شهید دکتر مهدی امین زاده (معاون داخلی وزارت بازرگانی) معرفی خواهند شد.

بخش امرا و سیاست‌مداران

این بخش نیز به دو قسمت امرای قدیم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقسیم خواهد گشت. از اشخاص معرفی شده در قسمت امرا می‌توان از ابو منصور قسیم بن ابراهیم قاینی(معروف به ابوذرجمهر و بابا ابوذر)، امیر خلیل زیرکوهی، سلسله قارنی، خاندان علم و حاجی حقداد اسعدزاده و... نام برد.

در بخش نمایندگان مجلس هم، نمایندگانی که سال ها برای مردم شهرستان قاینات در مجلس شورای اسلامی صادقانه خدمت کرده‌اند همچون حجت‌الاسلام موسی قربانی، معرفی می‌شوند.

بخش آموزش و پرورش

این بخش نیز به معرفی پیشگامان آموزش و پرورش چون استاد ادیب، استاد آذری، استاد اوحدی، استاد امیری، استاد ناصح و استاد سلطانی و نیز به معرفی اولین مدارس شهرستان خواهد پرداخت.

ایجاد موزه مشاهیر قاینات هدیه‌ای است به همه فرهیختگان و صاحبان اندیشه و خرد و آنانکه برای حفظ میراث و تجلیل از پیشکسوتان و طلایه داران این دیار و زنده ماندن نام و یاد آنان و احیای تاریخ این سرزمین در راه اعتلای هویت فرهنگی گام می‌نهند.

نقشه شهر

راه های ارتباطی

سامانه ارتباط مردمی : 137

سامانه پیامک شهرداري : 30005947

تلفن شهرداری مرکز:  3-05632566201 

فکس :  05632566204 -05632566065

تلفن روابط عمومی   : 0563256221     

فکس روابط عمومی :  05632566221

پست الکترونیک : ghayencity@gmail.com

آدرس : قاین -بلوار سیمان شهر - نبش بلوار آزادگان - شهرداری قاین

بازدید امروز751
بازدید دیروز1520
بازدید هفته4068
بازدید ماه43750
کل بازدید2110389